top of page

O nas

O ''Štantovcih'' kateri smo poskrbeli, da bi ta običaj ne šel v pozabo. 

Organizacija tekmovanja temelji zgolj na prostovoljni bazi nekaj štantovskih družin. Za izpeljavo samega tekmovanja je potrebno kar nekaj časa in dela. Da bi bilo delo opravljeno lažje, pa si ga med seboj porazdelimo. V glavnem je potrebno opraviti: zbrati sponzorje, natisniti plakate, plakatirati, kuhati jajca, razporediti nagrade, urediti prizorišče, voditi program, soditi, zabeležiti zadetke, vpisovati tekmovalce, itn.

Krona naše požrtvovalnosti je entuziazem, želja po skupnem delu in povezovanju, predvsem pa prenašanju dediščine na mlajše rodove. V priprave so vključene vse generacije, od deklic do gospodinj, fantov in moških. Ko se kolo organizacije na Velikonočno nedeljo popoldan odvije, se lahko le s ponosom ozremo na opravaljeno delo, ki je pomenil nov kamenček pri gradnji kvalitete življenja v Mirnu.

Z zbranim denarjem od tekmovanja organiziramo tudi poletni piknik, katerega pa počasi opuščamo. Namesto piknika naredimo raje žur ob dviganju mlaja, saj se nas takrat zbere več kot v poletnem času.



Leto 2012 je bilo za nas še posebej pomembno, saj smo prejeli sklep o vpisu v register žive kulturne dediščine, katerega vodi Ministrstvo za kulturo. Dodatne informacije si lahko ogledate na: www.nesnovnadediscina.si.

Vse to nas je presenetilo, saj ta običaj ohranjamo ljubiteljsko. Najbolj pa nas veseli, da se živa kulturna dediščina v Mirnu prenaša na mlajše rodove, tako pri organizatorjih kot pri tekmovalcih.



Register žive kulturne dediščine je osrednja zbirka podatkov o živi dediščini. To je nesnovna kulturna dediščina, ki po Unescovi Konvenciji o varovanju nesnovne kulturne dediščine ''pomeni prakse, predstavitve, izraze, znanja, veščine in z njimi povezani orodja, predmeti, izdelki in kulturni prostori, ki jih skupnosti, skupine in včasih tudi posamezniki prepoznavajo kot del svoje kulturne dediščine. Skupnosti in skupine nesnovno kulturno dediščino, prenesemo iz roda v rod, nenehno poustvarjajo kot odziv na okolje, naravo in zgodovino, in zagotavlja občutek za identiteto in neprekinjenost s prejšnjimi generacijami, s čimer spodbuja spoštovanje do kulturne raznolikosti in človeške utvarjalnosti''.

Poleg nas so v omenjenem registru še: Škofjeloški pasijon, Cerkljanska laufarija, Borovo gostüvanje, Škoromatija, Drežniški in Ravenski pust, itd.



 







 

​Naslov


Odbor za tradicionalno ciljanje pirhov
Turistično društvo Miren,
Miren 129,
5291 Miren

Kontakt

Kontaktirate nas lahko preko spodnjega vmesnika, kamor vpišete vaše ime, elektronsko pošto, zadevo in sporočilo. 

Your details were sent successfully!

Prizorišče tekmovanja

bottom of page